5 TIPS ABOUT ORBITOPATIA TARCZYCOWA YOU CAN USE TODAY

5 Tips about orbitopatia tarczycowa You Can Use Today

5 Tips about orbitopatia tarczycowa You Can Use Today

Blog Article

Rzadziej, ale jednak, orbitopatia może wystąpić także przy niedoczynności tarczycy, a nawet przy klinicznie prawidłowej pracy tego gruczołu. Ryzyko wystąpienia oftalmopatii nie zawsze zależy więc od stopnia dysfunkcji tarczycy.

Oftalmopatia tarczycowa (wytrzeszcz oczu TED), określana także jako orbitopatia, to typowy objaw chorób tarczycy przebiegających z nadczynnością gruczołu. Typowy dla niej wytrzeszcz oczu pojawia się w przebiegu choroby Gravesa-Basedowa.

Przyczyny orbitopatii nie są do końca jasne i znane. Uważa się, że zaburzenie czynności tarczycy spowodowane jest przez zachwianie równowagi hormonalnej osi przysadka–tarczyca, co wyzwala nie do końca zidentyfikowane substancje powodujące przerost tkanek oczodołu.

Kiedy przyglądamy się samym liczbom, może wydawać się, że tych przypadków jest niewiele. Jednak jeśli przeniesiemy te statystyki na rzeczywistość, to rocznie w średnim mieście spotkalibyśmy Alright.

Zabieg zazwyczaj polega na usunięciu ściany kostnej oczodołu. Niekiedy przeprowadza się zabiegi na mięśniach gałki ocznej. W skrajnych przypadkach, kiedy wytrzeszcz jest na tyle duży, że uniemożliwia pacjentowi zamknięcie szpary powiekowej, rozważa się zszycie powiek.

Normalizacja czynności tarczycy, czy to operacyjna przez usunięcie nadczynnego wola, czy to farmakologiczna, u większości chorych prowadzi do zmniejszenia nasilenia objawów orbitopatii.

W ten sposób powstaje wytrzeszcz, nazywany osiowym. Przyczyny orbitopatii nie są do końca jasne i znane. Uważa się, że zaburzenie czynności tarczycy spowodowane jest przez zachwianie równowagi hormonalnej osi przysadka–tarczyca, co wyzwala niezidentyfikowane ostatecznie substancje powodujące przerost tkanek oczodołu. Jak często występuje?

objaw Graafego – przy spoglądaniu w dół ruch powiek górnych jest opóźniony w stosunku do ruchu gałek ocznych. To opóźnienie powoduje odsłonięcie rąbka twardówki na rogówkę; 

Czynniki te prowadzą do obrzęku mięśni okoruchowych, w wyniku czego wzrasta ciśnienie śródoczodołowe, może dojść do przesunięcia gałek ocznych do przodu (wytrzeszcz złośliwy - ciężkie przypadki publishępującej orbitopatii naciekowo-obrzękowej) i utrudnienia odpływu żylnego z oczodołu.

Jeśli na skutek niedomykalności szpary powiekowej dojdzie do uszkodzenia rogówki (co nazywamy keratopatią), to wskazane jest stałe podawanie preparatów sztucznych łez i nawilżających maści ocznych. Na noc wskazane jest założenie na oko opatrunku.

ż. Objawy pojawiają się najczęściej w stanie nadczynności tarczycy, rzadziej w niedoczynności lub w eutyreozie (stanie wyrównanej czynności tarczycy).  

Łagodna postać choroby w pierwszej kolejności wymaga ustabilizowania more info czynności tarczycy, zaleca się również suplementację selenu w dawce 200 μg/dobę. Aby suplementacja była efektywna i bezpieczna należy kontrolować poziom selenu we krwi.  

klasa two – to zajęcie tkanek miękkich charakteryzujące się obrzękiem powiek, obrzękiem spojówek oraz zamglonym widzeniem; 

Możesz zmienić ustawienia cookies w swojej przeglądarce. Ograniczenie stosowania plików cookies w konfiguracji przeglądarki może wpłynąć na niektóre funkcjonalności dostępne na stronie.

Report this page